Tvůrčí postřehy začátečníka I. – Jak na líčení?

Vzhledem k jistému dotazu, který je na internetu velmi často vyhledávaný a zároveň také jeho konečným cílem jsou, pro mne naprosto nepochopitelně, dva z mých článků, jsem se rozhodla napsat ještě třetí podobný. Konkrétněji: když někdo hledá „Jak napsat líčení?“ odkazy vedou, kupodivu, na Listy snů. Takže, teď mi dovolte, pohodlně se usaďte a já to líčení uvedu na pravou míru.

Předem upozorňuji, že to, co zde chci napsat, musíte brát skutečně jen jako možné rady, rady ode mě (to mluví za vše). Neberte to prosím rozhodně jako nic směrodatného, protože mé zkušenosti nejsou ještě tak bohaté, abych mohla radit tak dobře, jako Klekí-Petra radí mladším příslušníkům Apačů. Ne. Jsou to jen mé osobní postřehy, pokud vám pomohou, budu ráda, pokud ne, stačí kliknout na ten magický červený křížek, a nebo ještě lépe, můžete se i vy vytasit se svými zkušenosti. To budu ráda ještě více!

A teď už k mému povídání. Když se řekne líčení, nejspíše se každému hned vybaví make-up, co si s nadáváním rozmazáváte po obličeji, abyste tady zakryli to červené a nahradili to tím oranžovým (v mém případě tedy..) a dále třeba oční stíny, kterými se pokoušíte zkrášlit vaše oči. Fajn. Tohle je jedno možné vysvětlení. Ale co to druhé? Možná se o tom takhle všeobecně neví, ale existuje zároveň i slohový útvar, který se také nazývá líčení. Když nad tím tak přemýšlím, je to dostatečně přiléhavé.

líčení totiž opravdu jde hlavně o to, abyste tu kterou věc co nejbarvitěji popsali. Často se zadávají taková témata, jako třeba líčení bouřky, snu, krajiny a podobných věcí, ve kterých je nutné popsat každý jednotlivý detail tak, aby si ho čtenář dokázal přesně představit. Možná byste řekli, že když napíšu text a naflákam do něj kupu adjektiv, mám rázem líčení, jak se patří. No jistě. To by tak hrálo. Houby s voctem, vážení. Líčení je jeden z těch těžších literárních stylů (jak o něm mnozí teoretikové mluví), a tak je logické, že to s ním zas až tak jednoduché nebude, že? Musí se na něj opatrně. Člověk si s ním musí pohrát.

Chcete-li namalovat obraz slovy, pak není lepší způsob, než napsat líčení, protože ono samo je takovým obrazem. Nebojte se přehánět, protože jedině tak dosáhnete toho správného dojmu, které má líčení vyvolat. Dojmu, který bych si dovolila nazvat „dojmem Ách!“ Odvažte se, zavzpomínejte na nepravidelnou perlu, baroko. To má také tolik roztodivných tvarů a také je přesně tak přikrášlené a přehnané a přezdobené, jako by mělo být líčení. Takže, jak říkám. Pojďte a malujte slovy!

Pro představu, ukázky mých dvou pokusů o líčení: Krajin mých snů; Bouřka a les

pegd6t96yp4Follow my blog with Bloglovin; Listy snů na Facebooku; Listovníček do emailových schránek

Advertisements

komentářů 11 (+add yours?)

 1. Vendy
  čvn 29, 2013 @ 17:06:24

  Tak jsem si říkala, že tady asi nepůjde o make-up :-).
  Líčení čehokoliv je dobrá zkouška fantazie. Tvoje krajina snů, s mořem, lesem a stádem koní, byla jak živá. Jen vystoupit z obrazu.
  Líčení není jen strohý popis, chce to trochu představivosti a zalovit ve slovní zásobě. Tobě se to daří!

  Odpovědět

 2. Janinka
  čvn 22, 2013 @ 13:35:58

  Potřebovala bych se naučit správně líčit. V obou dvou případech – v prvním mi tužka a řasenka někdy fakt nestačí a v tom druhém si někdy říkám, že to taky není moc ono :-D.

  Odpovědět

 3. Beatricia
  čvn 21, 2013 @ 14:23:00

  Je líčení a líčení. Udělat si krásný a působivý make-up je také umění a dá hodně práce a nesmí chybět vkus. U mne osobně je horší to líčení slovy. Já to prostě neumím, vylíčit barevně a citlivě situaci a hrát si se slovy. To ty ovládáš bravurně, máš velkou paletu barev a umíš slovíčka i věty náramně vybarvti.☼☼☼

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   čvn 23, 2013 @ 19:03:22

   Co mám na to říci? Děkuji, Beo.. Sice si o sobě nemyslím, že ta paleta je až tak pestrá, ale… to vlastně já nemohu hodnotit. To musí čtenáři.. 😉

   Odpovědět

  • Vendy
   čvn 29, 2013 @ 17:04:09

   Já bych řekla, že i slovní líčení v tobě dříme a jsi talentovaná. Četla jsem několik tvých příspěvků do různých soutěží a nechybí ti ani fantazie, ani vtip, a už vůbec ne slovní zásoba. Jen si na to netroufáš, ale věřím,že v líčení bys byla stejně dobrá.

   Odpovědět

 4. TlusŤjoch
  čvn 19, 2013 @ 21:19:32

  Dobře se nalíčit – toť kumšt.

  Odpovědět

 5. Ivet
  čvn 16, 2013 @ 19:28:40

  Pojďte a malujte slovy?
  Jéje – to je nááádherné!
  Já uměla „jen“ čarovat slovy, hrát si s nimi,
  tohle je úžasný nápad!-:)

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: