Konaly se cony

Byla jsem zatažena! Ukecána! Navezena do něčeho, co jsem nikdy neuznávala. Nikdy jsem se něčeho takového nechtěla zúčastnit.. a teď? Přijde jeden člověk a veškerá má přesvědčení jsou.. kdesi v nedozírnu, a tak já už jen se smutnýma očima pozoruji, jak mi z dáli mávají a potom s chichotem mizí. No, dobře. Možná to moc dramatizuji. Zkrátka a dobře, navštívila jsem pár conů a zpětně hodnoceno, nelituji!

trpaslicon_2013

Nejdříve by to ale chtělo malou dávku teorie, že? Co to vlastně con je? Přiznám se, že i já sama jsem si musela přesný význam vyhledat. Celé to je odvozené od anglického slova „convention“, což v překladu znamená něco jako shromáždění, konference, či kongres. Ale myslím, že v jistém smyslu ani překlad zvyklost není úplně od věci. Con jako takový je setkání fanoušků něčeho. Třeba setkání fanoušků určitého seriálu, či filmu, nebo třeba herce. Také ale fanoušků anime, sci-fi, nebo fantasy obecně. Conů je mnoho a mnoho. Všechny ale mají společné to, že je předem daný program, který obsahuje různé přednášky spjaté s tématem akce, soutěže, hry, ale třeba i besedy. Vždy jsou to také akce vícedenní, většinou víkendové, které odtáhnou jejich návštěvníky na nějaký ten čas pryč z reálného šedého světa.

Já osobně, společně s přítelem, kterého tohle všechno napadlo, navštívila letos cony dva. A to Trpaslicon a STARcon. Ten první je setkáním fanoušků britského humoru (kterému jsem já naprosto propadla..) a druhý byl pro fanoušky sci-fi filmů a seriálů, jako je Star Wars, Star-Gate, Star-Trek a další (kterým já také vcelku holduji..).

Trpaslicon – Já vůbec nevím, kde to jsem, a kdo v tom má prsty!

Takhle nějak se uvedla redaktorka Ankh-Morporkské Komety, Sacharóza Rezámková. Abych to ale upřesnila. Návštěvu Trpasliconu jsme obecně chtěli s Jirkou provést ve velkém stylu. A protože jsme již předem věděli, že je na programu něco jako „soutěž masek“, neváhali jsme a rozhodli se, že se jí zúčastníme i my. Po dlouhém dumání nad kostýmy jsme se nakonec rozhodli pro dvě postavy z knihy od slavného spisovatele fantasy (Z cyklu Úžasná Zeměplocha), Terryho Pratchetta, Pravda.

Vizitky novinářské i conové..

Vizitky novinářské i conové..

Jednou z postav byla právě výše zmíněná Sacharóza Rezámková, redaktorka, a k ní se přidal fotograf, tedy pardon, ikonograf, Otto Schrecklich. Upír. Ale to je jiná pohádka, protože vyprávět o obou postavách by vydalo na jeden samotný článek. Každopádně. Neodolali jsme a jelikož jsme oba „megalomani“ jak se patří, na soutěži masek jsme se rozhodli uvést scénkou. Vypracovali jsme scénář, nacvičili a pak, ve správný čas, scénku odehráli. Setkala se s velkým ohlasem, možná už jen proto, že jsme do ní zapojili i chudáky organizátory, kteří byli mnou, jakožto reportérkou, zpovídáni. (Existuje i videozáznam scénky a víte co? Stačí se pohrabat ZDE a najdete ho.. 😉 ) Asi největším úspěchem pak bylo, že jsme byli vybráni mezi šest nejlepších masek.

Tělocvična školy, ve které se con odehrával, při zahájení

Tělocvična školy, ve které se con odehrával, při zahájení

Momentka z naší scénky

Momentka z naší scénky

Zde jsem také zažila dvě milé besedy. Jednu s překladatelem Pratchettovy Zeměplochy, Janem Kantůrkem, což je velmi příjemný pán, kterého je pěkné poslouchat a navíc, jehož úvodní interpretace různých možností hospodaření mne zkrátka dostala. Pro ukázku:

KŘESŤANSTVÍ:  Máš dvě krávy. Jednu dáš sousedovi.

BRITSKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. Obě jsou šílené.

ŘECKÁ AKCIOVKA: Máš dvě krávy. Obě sníš a požádáš EU o nové.

EVROPSKÁ UNIE: Máš dvě krávy. EU jednu zastřelí, na druhou dá tučné dotace, podojí ji a mléko vylije do řeky.

VÍCE si můžete přečíst zde..

Protože Trpaclicon je také především akcí pro fanoušky seriálu Red Dwarf, neboli Červený trpaslík, tak zde též byla beseda s dabéry hlavních postav ze seriálu. Dokonce jsem zažila i živý dabing! Tedy dabování scénky přímo do mikrofonu, před všemi diváky. No, stálo to za to!

Co ještě dodat? Trpaslicon jsem si nesmírně užila. Ono chodit celé tři dny v kostýmu po škole a vžít se do role někoho jiného, je skutečně pro člověka mé povahy něco, čemu neodolá. Sacharóza mi sedla, jelikož její štiplavá a mírně bláznivá povaha je mi bližší, než by se možná mohlo zdát. Stejně tak bylo vidět, jak si přítel „svého upíra“ užil. Z toho důvodu byla okamžitě oboustranně schválena i naše návštěva Trpasliconu 2014. Na tu, pokud vše vyjde tak, jak má, se ale tentokrát chci dostat i jako přednášející. No, uvidíme..

DOPLNĚK: Reportáž z Trpasliconu, kterou jsem sepsala společně s Jirkou, ovšem tak, jako by ji psala Sacharóza sama. Je dokonce i graficky upravená tak, jako by skutečně byla vytržena z Ankh-Morporkské Komety.. Čtěte ZDE: https://ashinin.files.wordpress.com/2013/03/kometa2.pdf.

STARcon – Víš co? Radši di zapalovat majáčky..

STARcon jsem absolvovala jen jako obyčejný civil. Ale i tak stál za to. Sice jeho atmosféra byla naprosto odlišná, ale ne nepříjemná. Byla to větší akce, ne tak domácká, jako Trpaslicon, ale když jsem pak zjistila z náhodných pozdravů za zády, že tu je plno lidí, které už jsem „někde“ (lépe řečeno před pár týdny na Trpacliconu) viděla, hned mi bylo lépe.

Za nejlepší zážitky z tohoto conu považuji divadla. Ta byla všeho všudy tři. Hned prvním byly Tři kapitáni, což byla star-treková předělávka Tří veteránů. Dalším pak byl Pán prstenů – Návrat krále. Také naprosto dokonale zparodovaný. Bohužel jsem však kvůli mé nepřítomnosti na minulých ročnících STARconu přišla o předchozí dvě části. Ale to nevadí. Zkrátka některé hlášky, a hlavně postavy, jsou nezapomenutelné. Když vidíte Gandalfa Bílého, jakožto iGandalfa (s ukousnutým jablíčkem na kouzelnické čepici), Aragorna jako rytíře Jedi a další, pak už jste ochotni přijmout cokoli. A z hlášek? Tak třeba právě výše zmíněná věta: „Víš co? Di radši zapalovat majáčky,“ kterou iGandalf pronesl k Pipinovi po tom, co mu dlouze vysvětloval, co nemá před pánem Denethorem říkat (Ti co vzpomenou na originálního Pána prstenů, velmi pěkná a vcelku vypjatá scéna..).

Dance

V rámci workshopů jsem si zkusila i Condance, taneční tradici pocházející z Anglie

Skvělým zakončením pak byl Pochod fantasie, kterého se zúčastnili téměř všichni účastníci conu. Protože jsme „s sebou měli v průvodu i masky“, tak jsme byly skutečně nemalou atrakcí pro cizince, stejně tak jako i vyhledávaným objektem cvakajících spouští. Ale některé jejich výroky byli dostatečně výmluvné. Myslím, že s úsměvem proneseným slovem: „Shit!“ z úst jednoho náhodného přihlížejícího, vyprávění mohu s klidem zakončit.

Závěrem…

Ač jsem s sebou ten foťák měla, neužila jsem ho tak hojně, jak bych chtěla. Proto jsem fotoprezentaci nyní skládala především z různých fotek, které jsou k nalezení na facebooku. Příště se ale polepším, protože by byla škoda některé věci ponechat jen tak, bez obrazového zaznamenání. A to je ode mne vše. Snad jsem vám alespoň částečně zprostředkovala mé zážitky, které jsou ještě teď vcelku živé a snad vás ještě teď uklidním tvrzením, že příští rok, touto dobou, zde bude podobný článek též. Těšte se! 😉

Advertisements

komentářů 28 (+add yours?)

 1. Iliene
  úno 03, 2015 @ 00:32:37

  Nemůžu jinak než závidět. Už nějakou tu dobu doufám v to, že se zúčasním Trpasliconu (a možná i toho Starconu), leč zatím mám smůlu a mimo notoricky známých FF se nikam jinam nedostanu… :/
  Jinak interpretace různých možností hospodaření mě tedy taky naprosto odrovnala (protože ten vtip a přesnost, byť že nemá nic společného s fantazáckým světem, je naprosto perfektní!) U iGandalfa už jen tiše prskám (neboť takovou show bych si vážně přála vidět na živo…)
  Škoda jen, že lépe nemohu posoudit trefnost cosplaye a článek v jeho rámci. (Kdybych se, já hlupačka, jen donutila přelouskat Zeměplochu…. :/ )

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   úno 03, 2015 @ 00:34:51

   No stress.. 🙂 Času dost. Však se k tomu ještě jistě dostaneš. A na Trpaslicon též. Zrovna teď.. pokud bys náhodou neměla ve dnech 13.3. – 15.3. nic na práci, stačí se přihlásit a dorazit. 🙂 Nebo klidně jen dorazit. Rádi Tě tam uvidíme!

   Odpovědět

 2. Trackback: První a druhý Trpaslicon, aneb video je zlo | Trigatronium
 3. Witch
  kvě 23, 2013 @ 08:09:38

  No a na Festivalu Fantazie v Chotěboři 28.6.-7.7. bude hodně z toho taky, ne-li víc. Plus další. Dá se brát jen některé dny, já mám nejradši druhý víkend. Výborná atmosfére a spousta přednášek, Honza Kantůrek na posezení u piva, to je úžasná společnost! Taky slet autorů fantastiky by Vás mohl zajímat. Moje maličkost už přihlásila taky nějaké přednášky… 😉

  Odpovědět

 4. Vendy
  kvě 18, 2013 @ 21:36:30

  To musela být skvělá akce! Na scénu s majáky si moc dobře vzpomínám, ale Červeného trpaslíka jsem zatím neviděla, nebo spíš, viděla jsem jen první tři díly a pak mi to uniklo, úplná nekázeň.
  Takový akce musí být prima už proto, že je pořádají stejní nadšenci a chodí tam stejní nadšenci. Při tvém líčení jsem si vzpomněla na zážitky Mnišky, která byla taky na jednom takovém setkání a zážitků měla, že z toho byly tři články.
  Rozhovor s J.Kantůrkem mohl být opravdu zajímavý, mě fascinujou jeho překlady Zeměplochy, protože to už není jen překladatelský oříšek, to už je přímo ořech.
  A odkaz s krávama je (bohužel) velmi výmluvný. A přitom vtipný.

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   kvě 18, 2013 @ 21:39:56

   No, kdybych chtěla, také jsem to mohla rozepsat.. ale protože jsem si to vše tentokrát jen „oťukávala“, nechám si to hlavní gró na příští rok, pokud vše vyjde. To bude více textu, více fotek a možná i nějaké to video.. 😉

   Odpovědět

 5. Vivienne
  kvě 17, 2013 @ 23:12:33

  zajímavé zážitky, uvažuji, že na takovou akci taky půjdu, tak snad to někdy vyjde 🙂

  Odpovědět

 6. Jitka
  kvě 15, 2013 @ 08:13:17

  To já zírám, jak jsem opožděná ve vývoji. O podobných věcech slyším poprvé. Útěchou mi je, že je to vesměs záležitost mladé generace a tam já už nepatřím.Mně budou stačit fotky. Díky za to, že jsem se lehce posunula ve vědění a až předemnou někdo řekne „con“, budu dělat machra, že vím o co jde.

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   kvě 15, 2013 @ 20:01:55

   No takhle, ono se o nich příliš nemluví. Já o nich také prvně slyšela jen z rychlíku a až přítel mne k nim přivedl více.. 🙂
   A nemáš zač, jsem ráda, že jsem „pomohla“..

   Odpovědět

 7. Jarka
  kvě 09, 2013 @ 20:29:31

  O pořádání conů, jsem neměla ani šajna, lépe řečeno, netušila jsem co to je, takže díky za vysvětlení a pokud je to vůbec možné, tak jsem zase o něco chytřejší.:-P Určitě jste si s přítelem obě akce parádně užili a příště se taky přimlouvám za více fotodokumentace. 😉

  Odpovědět

 8. Ivet
  kvě 09, 2013 @ 18:42:22

  Příjde jeden člověk a veškerá předsevzetí jsou pryč!
  Tohle dokáže napsat jen zamilovaný člověk a je to to nejkrásnější co lze prožít!
  Držím vám palce oběma, ať vám to pořád spolu tak sluší!-:)

  Odpovědět

 9. Janinka
  kvě 09, 2013 @ 14:45:47

  Tak to vypadá naprosto ujetě, leč dobrodružně! 😀

  Odpovědět

 10. Intuice
  kvě 08, 2013 @ 21:22:00

  Workshopy jsou skvělá věc!

  Odpovědět

 11. Beatricia
  kvě 06, 2013 @ 07:27:50

  Cony a workshopy jsou skvělý počin. Miluji setkání a hlavně zainteresované a vášnivé pokecy s lidmi, kteří jsou také fanatici do nějakého úkolu, jako já. Jedná se mi o hovory s IT specialisty a tvůrci animační grafiky, jejímuž kouzlu jsem propadla. Potřebuji rady od grafiků a také svěřit se se svými grafickými (NE)úspěchy.

  Odpovědět

 12. Ježurka
  kvě 05, 2013 @ 17:53:06

  Opravdu, zajímavé čtení. Taky jsem se dozvěděla co je to con a pak se mi líbily různé interpretace hospodaření. O těch krávách jsem to už četla. Určitě sis to užila a příště – víc fotit! Je to škoda!

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: