Pařížský deníček naposledy

Už je to sice dlouhou dobu poté, co jsem se ze svého pařížského dobrodružství vrátila opět domů, ale i tak vám stále ještě dlužím závěrečné shrnutí a hlavně také povídání o tom, jak jsem se vlastně s Paříží sžila a co jsem tam všechno viděla.  Bylo toho mnoho. To vám povím do začátku. A nebojte. Co by to bylo za text bez fotek, že? I ty budou.

Vždyť, co bychom to byly za lidi, kdybychom, když už jsme tedy v té Paříži byly, nenaplánovaly i nějaké ty pochůzky po památkách, že? A tak jsme další dny po tom slavném setkání vždy brzy ráno vstávaly, abychom se vyhnuly co nejvíce dlouhým frontám a dostaly se i někam dovnitř. Protože, po zkušenosti ze zcela prvního pochůzkového dne, kdy jsme měly v plánu návštěvu Musée d’Orsay, ale vyšly jsme jaksi v nevhodný čas a skutečně narazily na „kolonu“ ve které se ani ten začátek nedal pořádně najít, jsme musely sáhnout po trochu jiné taktice.

Mussé d'Orsay

Mussé d’Orsay a napravo alespoň část fronty

"Ulička", ve které jsme bydlely..

„Ulička“, ve které jsme bydlely..

Ale což, vše zlé je k něčemu dobré, a tak v ten první den jsme jednoduše s maminkou udělaly vpravo v bok a pěkně a nerušeně se prošly nejprve Tuilerijskými zahradami, díky kterým jsme také okamžitě narazily na Louvre, a potom dále kolem Seiny k Notre-Dame a dalším zajímavostem. První den po setkání s mr. Workmanem byl tedy čistě pochůzkový, ale pochůzkový typu „co kdybychom zahnuly sem“ a rázem typu „Jé, hele, to je..“ (takhle jsme skutečně prvně narazily i na ono světoznámé muzeum, které jsme zkrátka na první pohled nepoznaly a dlouze hádaly, co že to asi je za velkou stavbu..). Ale i tak se den povedl, protože jsme díky tomu viděly asi největší část Paříže a vlastně hned na první pokus jsme nalezly mnoho z těch „důležitých bodů pro foto.“ I když naprosto náhodně.

Jardins de Tuileries

Jardins de Tuileries

Paříž je vskutku sportovně založeným městem...

Paříž je vskutku sportovně založeným městem…

Typický pohled na Louvre

Typický pohled na Louvre

Průhled skrz pyramidu Louvre do vstupní haly

Průhled skrz pyramidu Louvre do vstupní haly

Louvre.. ano, tam někde byla Mona Lisa

V Louvre.. ano, tam někde byla Mona Lisa

No, a další dny už probíhaly trochu organizovaněji. Takhle jsme navštívily Louvre, a to zcela zadarmo, protože jsme se rozhodly do něj naklusat přímo v den otevřených dveří. Strávily jsme v něm nejméně pět hodin, nádherné baziliky Saint-Chapelle a Sacre-Coeur, starou pařížskou operu Palais Garnier (ano, vážení! Viděla jsem slavnou Fantomovu lóži číslo osm!), hřbitov Pere-Lachaise (no, ale vzhledem k jeho rozlehlosti jsme ani na věčnosti odpočívající Edith Piaf nenašly), krásnou moderní čtvrť La Defense a na něm sídliště Grande Arche, také jsme se prošli kolem „čistého“ Canal Saint-Martin, který někdy v minulosti zásoboval Paříž pitnou vodu (o čemž se už tedy dnes rozhodně mluvit nedá. Pokud tedy ovšem nejsou rozkládající se odpadky brány jako něco, co vodu obohacuje o živiny) a nakonec jsme viděly i ono Musée d’Orsay, jež je mimochodem skutečně velmi pěkně zařízené.

Okolí dvou slavných muzeí..

Okolí dvou slavných muzeí..

Seina s mosty

Seina s mosty

Fronta před katedrálou Notre-Dame

Fronta před katedrálou Notre-Dame

Nádvoří domku naproti Notre-Dame

Nádvoří domku naproti Notre-Dame

Sacré-Coeur zvenku..

Sacré-Coeur zvenku..

Sacré-Coeur zevnitř (aneb zakázaná fotka..)

Sacré-Coeur zevnitř (aneb zakázaná fotka..)

Pohled z Montmartru na Paříž..

Pohled z Montmartru na Paříž..

Canal Saint Martin

Canal Saint Martin

K němu se ale váže i jedna historka. Procházely jsme takhle s maminkou různými odděleními a náhle se, nutno poznamenat že s dosti zhnuseným výrazem, zarazily před jistým obrazem. Byl takový… divně barevný, prazvláštně rozvržený a obecně v nás vzbuzoval spíše odpor, než zájem. „Co to asi je?“ Prohlásily jsme téměř současně a už se jaly zjišťovat. A tu nastal druhý šok. Autorem tohoto obrazu totiž byl náš malíř František Kupka. Tak jsme jen pronesly zhnusené „Hmm..“, otočily se a raději pokračovaly v cestě. Jediný obraz, který působí takovýmhle podivným dojmem, a zrovna musí být od Kupky. No… vskutku zajímavý fakt. Nu, ale uznejte sami.. líbí se vám snad?

nicolas★patte / Foter / CC BY-NC-ND

Také jsme samozřejmě nemohly vynechat návštěvu, alespoň tedy jen obhlídkovou, slavné Eiffelovy věže, která je skutečně, musím teď poznamenat, monumentální a krásnou stavbou. Ale tak, když se nad tím zamyslím, všechno je v Paříži velké a monumentální. Každá z budov, které jsem viděla, byť třeba jen zvenku, je na pohled naprosto uchvacující a krásná a, především, ohromná.

A teď se jistě budete ptát, zda ve mne zanechala dojem ona slavná „Pařížská atmosféra“. No, vážení. Co na to říci. Pouliční muzikanti a výkřiky trhovců, k tomu dojmu rozhodně přispěli, ale ten nepořádek… ano, neuklizené ulice a bezdomovci ležící přímo uprostřed cesty, ty ho zase trochu zametli pod koberec. Ale, buď jak buď, ano… na Paříž, a především na pařížské metro, nezapomenu! Takže, sice za přispění celé rodiny, ale ten zážitek, ten stál zkrátka za to!

La Defáns -Velká Arkána

Moderní čtvrť La Defáns

Pařížské tržiště

Pařížské tržiště

 

První část deníčku – Jak se plní sen; Druhá část deníčku – jak jsem byla pozvána na Colu

Reklamy

komentářů 16 (+add yours?)

 1. Maglaiz
  úno 03, 2013 @ 10:26:33

  Zdravím!
  Tímto bych tě ráda pozvala na soutěž Imaginaria: http://libere.blog.cz/1301/imaginarius-special

  Přeji hezký den.
  Maglaiz

  P.S. V klubu máme dojem, že jsou členové málo informovaní, takže píšeme tyto zprávy.

  Odpovědět

 2. Liz M.
  pro 08, 2012 @ 11:14:37

  Ani v katalogu cestovky by to tak hezky nepopsali. Paříž je nádherné město, už okouzlila tolik lidí. Moje známá tráví advent, Vánoce a Silvestr v Paříži každý rok. Děsně jí závidím.

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   pro 08, 2012 @ 12:01:04

   Ani v katalogu? Ale no tak, Liz.. lichotíš mi, až to není pěkné.. 🙂 A co se Paříže týče, krásné město to je, to bez pochyby.. i když stejně bych mu mnohem raději přiřkla ono označení „velkolepé“.. to k němu totiž sedí ještě o chlup více..

   Odpovědět

 3. Vivienne
  pro 08, 2012 @ 08:44:21

  krásné fotky 🙂

  Odpovědět

 4. Beatricia
  pro 07, 2012 @ 21:51:42

  Procházím se Paříží a děkuji ti za ten nevšední zážitek…ty fotky jsou krásné. Já jsem v Pařiži „zatím“ nebyla, ale všechny ty lokality znám z literatury. Ten výtečný článek může posloužit jako brožurka pro návštěvníka…nic z těch krás není vynecháno.
  Přeju ti krásný víkend. ☼☼☼☼☼

  Odpovědět

 5. annapos
  pro 07, 2012 @ 17:48:17

  Jsem stará dáma a Paříž je má kdysi, dobrá přítelkyně, zajít si s ní, a k ní na kávu, je již pro mě zbytečný luxus, její drahé šperky, již nejsou pro mě.
  Věřím, že poprvé tě nadchla, obalamutila, okouzlila, až ji poznáš lépe, nadšení vyprchá, je velice pyšná. Radost z návštěvy u ní ti přeji, a také ti přeji její přízeň, ona se s každým nekamarádí. ÓÓó P A Ř Í Ž

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   pro 07, 2012 @ 21:10:33

   To pro mne též ne, Anno. Takovýhle luxus také nijak extra nemusím. A co se módy a slavné pařížské elegance týče, nevím.. ale zdá se mi, že i ta se jaksi vytratila..

   Odpovědět

   • annapos
    pro 08, 2012 @ 00:39:44

    Jsem moc ráda, že jsi soudné děvče a dokážeš posoudit věci střízlivě a neklaníš se modlám, jak je to dnes zvykem, za to si tě vážím, a mám tě ráda. Přeji krásnou předvánoční náladu, prožij ji mile.

    Odpovědět

 6. Šeříková/Luné
  pro 06, 2012 @ 18:49:16

  Jé, velkolepá, krásná paříš s romantické lásky a vznešenosti.. Muselo to tam být překrásné. Nádherně jsi ji nafotila i popsala 🙂

  Odpovědět

 7. Ivet
  pro 05, 2012 @ 21:04:46

  Krásná reportář doplněná ještě hezčími fotkami. V Paříži jsem nebyla ale musí to tam být fakt pěkné!

  Odpovědět

 8. ilon
  pro 05, 2012 @ 20:20:50

  Tedy muselo to být opravdu krásné – prostě už jen stačí slyšet slovo – Paříž…. Také bych se tam jednou chtěla podívat. Nádherné vyprávění, krásné fotky 🙂
  Moc mě pobavila historka s Kupkou, ale víš co, máš pravdu – mě se to také nelíbí. Já vůbec umění tohoto typu nechápu… A Picasa také ne. nemyslím prvotní kresby,až ty potom, kdy se dal na modernu – to se mi šíleně nelíbí…
  Měj krásného Mikuláše .-)

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: