Život kočičí, smysly kočky

Konečně po dlouhé době opět přicházím s „listem“ z Chodící encyklopedie paní Zelené. Tentokráte, jak už delší dobu slibuji, se jedná o smysly kočičí. Jak tedy kočka slyší? Jak vidí? Vidí stejně jako my?

Kočičí sluch

Možná jste zaznamenali, že se kočičí boltce často pohybují. Je to proto, že se kočka snaží zachytit co nejvíce zvukových vln z okolí.  Tyto pohyby řídí více než tucet svalů. Zvuky, které je kočka schopna vnímat, mají nejvyšší frekvenci 65 000 kmitů za sekundu. Pro srovnání, naše maximum je 20 000 kmitů. Avšak způsob jejich vnímání je obdobný, jako u lidí. Co ale mají ještě kočky a lidé společného, je zhoršování se sluchu s přibývajícím věkem.

Ucho ale neslouží jen k vnímání zvuků. Stejně jako u člověka je jeho další úlohou udržování rovnováhy svého „nositele“. Kočka je oproti ostatním domácím zvířatům rozený lezec, a proto potřebuje mít velice citlivý smysl pro rovnováhu. Ve vnitřním uchu se nachází orgán rovnováhy, tzv. vestibulární aparát. Ten zaznamenává změny směru a rychlosti a pomáhá tak kočce včas vyrovnávat polohu těla.

Kočičí zrak

Úplně na začátek je dobré říci, že kočka má širší zorné pole než my. Je to díky jejím vystouplým očím. Ještě k tomu má navíc skvělé periferní vidění a nedělá jí problém dobře se orientovat zrakem při 6x menší intenzitě světla, než potřebujeme my. V té chvíli se její zorničky roztáhnou na 90% plochy oka. Zato při plném slunci musí udělat přesný opak, a tak se, kvůli jejich ochraně, stáhnout do úzké štěrbiny.

ZAJÍMAVOST: většina odborníků se domnívá, že jsou kočky barvoslepé. Díky testům víme, že jsou jejich čípky, které rozeznávají barvu, citlivé pouze na modrou a zelenou, avšak ne na červenou barvu. Při různých zkouškách kočky rozlišovaly mezi zelenou, modrou a žlutou. Červenou nevnímaly. To ale není pro kočku žádný zásadní handicap. V běžném životě totiž pro ni nemají barvy žádný valný význam. Kočičí oko je také velice citlivé na pohyb.

Kočičí chuť

Kočičí tlama je dokonalý nástroj pro výběr potravy. Špička, strany a zadní část jazyka i část krku obsahují smyslové hrbolky (pohárky). U dospelé kočky se jejich počet pohybuje kolem 250. Jsou tvarem podobné houbě a každý z nich obsahuje 40 – 40 000 chuťových buněk. Podle testů dokáže kočka rozeznat kyselou, slanou a hořkou chuť. Sladkou však ne.

ZAJÍMAVOST: Kočka, stejně jako mnoho dalších savců, má v tlamě na tvrdém patře umístěn zvláštní orgán. Nazývá se Vomeronasální, (známější spíše jako Jacobsonův). Ten používá s tlamičkou široce otevřenou (něco mezi úšklebkem a zívnutím) a za jeho pomoci lapá na jazyk pachy. Ty pak vysílá po zcela jiných drahách než při dýchání, do oblasti hypotalamu v mozku.

Kočičí čich

K čichu toho neřeknu tolik. Snad jen, pro porovnání; kočky mají v nosní dutině 2x více čichových buněk (olfaktorických receptorů), než my. To jim umožňuje zaznamenat pachy, kterých si lidé vůbec nevšimnou. např. Nově narozené kotě má již od začátku čich utvořený tak, že dokáže rozeznat rozdíly v pachu jednotlivých mléčných bradavek matky. Stejně jako u koně, dokážou kočky díky čichu rozeznat přítele od nepřítele a užívají ho též ke čtení jednotlivých chemických zpráv od jiných koček.

Tak. To by bylo snad, ke kočkám a jejich smyslům, vše. Mám v záloze ještě další povídání o nich, ale to už jsou spíše jen takové zajímavosti, na které přijde čas příště…

Advertisements

komentářů 26 (+add yours?)

 1. Trackback: Listovníček šestý « Listy snů
 2. annapos
  kvě 31, 2012 @ 22:39:28

  Je to zvláštní popis kočky, je z něho poznat, že kočku nemáš, taková, úplně obyčejná pouliční kočka je velice zajímavá třeba tím, že si tě zapamatuje, byli jsme v Řecku, tam jsou stovky pouličních koček, jeden večer jsme se dívali při večeři na kočku, jak sedí u dveří, ( věděla dobře, že dovnitř nesmí ), zželelo se nám jí a vzali jsme jí kosti od večeře. Příští den si nás našla, na tři kilometry vzdálené pláži a měli jsme ji na krku celou dovolenou. V hotelu nám řekli, že se jí již nezbavíme, že v každém turnusu, si někoho takového najde.

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   čvn 01, 2012 @ 20:06:37

   Ano, pravda… kočku nemám. Ale i přesto jsem měla možnost jich mnoho poznat a pokaždé mne stejně okouzlily. Jsou to úžasná stvoření…

   Odpovědět

   • annapos
    čvn 01, 2012 @ 23:27:32

    Málokdo bude filosofovat o kočičím životě, to jen my staří si osvojujeme právo vše pitvat, a hledat smysl v každé kočičině a každé hlouposti, je to tím Andělko, že na to máme spoustu času, a také se tak trochu nudíme.

    Odpovědět

 3. TlusTjoch
  kvě 27, 2012 @ 17:41:16

  To je dobrý příspěvek k roku kocůra. Báječně sepsáno.

  Odpovědět

 4. Šeříková
  kvě 20, 2012 @ 11:03:02

  Já nemám víc slov než – páni! Chci být kočka 😉

  Odpovědět

 5. Vendy
  kvě 18, 2012 @ 22:23:18

  Ještě bych přidala mluvení ocáskem. Ale to máš možná v té druhé sbírce zajímavostí…
  Jinak, tohle byl skvělý článek, a už vím, proč si moje kočky dokážou otevřít pikslu s granulemi.
  Nebo troubu, kde se skrývá pečené kuřře. 🙂

  Odpovědět

 6. ilon
  kvě 18, 2012 @ 12:02:44

  Tedy to je opravdu velmi zajímavé !!! Vůbec jsem netušila, že kočky nevnímají červenou barvu, ani o tom orgánu v tlamičce. Jinak kočky jsou úžasná stvoření, jednu jsem měla doma a byl to takový mazlík, že to ani není možné. prostě roztomiloušek 🙂

  Odpovědět

 7. Ivet
  kvě 17, 2012 @ 21:10:32

  To je zajímavé povídání o kočičkách, myslela jsem, že je znám, ale neznám! Jsem přesvědčena, že tohle neznají ani moc blogerky, které mají číči doma!-:) Vskutku zajímavé!

  Odpovědět

 8. imdisabled
  kvě 17, 2012 @ 16:31:54

  Rozhodně zajímavé. Jsem velký milovník koček a jednu úžesnou šelmičku i vlastním, takže pro mě užitečný článek. Dík.

  Odpovědět

 9. Jarka
  kvě 17, 2012 @ 15:04:23

  Kočičkám by člověk ty jejich smysly mohl závidět, ale co by se mi nelíbilo, to je to jejich ochuzení o barvy, vidět jen zelenou a modrou, považuji za ochuzení. Jenže oni nic jiného neznají a tak si s tím hlavičky nelámou. 😉 To jsem zvědavá, jaké zajímavosti o kočkách, jsi pro nás ještě vyšťourala. 😀

  Odpovědět

 10. zdebra
  kvě 17, 2012 @ 12:15:54

  Zajímavý článek. Kočky mám doma tři a někdy je zajímavé sledovat jejich chování. Třeba když otevřu ledničku, žádná kočka z jiné místnosti nereaguje. Ale jak otevře ledničku babička, to už běží i ze dvora do kuchyně. Všechny. Asi tu ledničku otevírám nějak špatně. 😀

  Odpovědět

 11. Trigatron
  kvě 17, 2012 @ 07:52:58

  Pěkně napsaný článek. Sám mám kočku doma (tedy spíše kočka trpí mou přítomnost ve svém teritoriu 🙂 ) a musím říct, že mne často překvapují její schopnosti. Například rozezná rytmus kroků jednotlivých členů rodiny a na některé čeká za dveřmi už ve chvíli, kdy teprve stoupají po schodech.

  Taková maličkost, mám dojem, že místo „kmitočtů“ by bylo lepší použít slovo „kmitů“.. 😉 Ale jak říkám, je to jen drobnost v zajímavě napsaném článku.

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: