Zpěvák z jiného světa

Ne. Tentokrát to opravdu nebude žádná opera! Dokonce ani žádná „klasická“ písnička. Tohle je něco úchvatného. Neuvěřitelného a překrásného. Představím vám „zpěváka“ úplně odjinud. Z jiné říše.

Podíváme se totiž do světa moří a oceánů! Do světa zvířat. Konkrétně navštívíme velryby a ještě konkrétněji tu, která je považována za jednu z nejpodivuhodnějších, ale zároveň nejkrásnějších. Její jméno je plejtvák dlouhoploutvý, neboli keporkak. Také se mu přezdívá „zpívající velryba“. Proč? To se dozvíte za chvíli.

Co o něm říct? Určitě to, že plejtvák dlouhoploutvý rozhodně není žádný drobeček. Váží přes 20tun a člověk v jeho blízkosti je jen pouhý mravenec. Nedivte se, když jeho délka je někdy dvanáct, ale někdy dokonce i šestnáct metrů.

775px-Humpback_whale_size.svg

Porovnání velikosti

Ale to nic nemění na tom, že je to krásné zvíře a že setkání s ním musí být opravdu dechberoucí! Na youtube je několik videí, které jsem mohla vybrat a dát sem. Na jednom z nich plave tato „rybička“ vedle loďky s turisty a vyloženě se předvádí. Ach, jednou bych chtěla stát na té lodi!

A proč že o keporkakovi vlastně mluvím? Chci vám totiž ukázat, proč se mu říká „zpívající velryba.“ Nejprve trocha teorie:

Keporkakovi se takto přezdívá proto, že v období námluv zpívá 30min dlouhé písně, které jsou dobře slyšitelné lidským uchem na značnou vzdálenost. Ve vodě je můžete zaslechnout až 40km od místa, kde se „zpěvák“ nachází. Tento velrybí zpěv má také různé melodie, které se mění s ohledem na situaci. Proč vlastně keporkak zpívá, se pořádně neví. Nejlogičtější variantou ale je, že se tímto způsobem dorozumívá.

děkuji wikipedii!

Tak. A teď to video. Musím říct, že já jsem ho celé sledovala se zatajeným dechem. Je opravdu překrásné. Příroda je velká čarodějka a pořád nás něčím překvapuje… a to je dobře. Děkuji jí za to!

Reklamy

komentářů 12 (+add yours?)

 1. corly
  čvc 30, 2011 @ 20:44:05

  Tak to jsem ještě neslyšela!!!Opravdu zpěvák z jiného světa,ale z parádního světa…to je tak roztomilý a přitom snový…:-)

  Odpovědět

 2. annapos
  čvc 29, 2011 @ 22:06:27

  Je to moc krásný článek, přesně vycentrovaný na mou největší lásku a tou je příroda, moc děkuji za tu úžasnou píseň písní.

  Odpovědět

 3. Kelyš
  čvc 29, 2011 @ 19:38:27

  To je přece nádhera. Mám Keporkakův zpěv nahraný ještě na staré audio kazetě a někdy si to pouštím. Lehnu si, zavřu oči, poslouchám a relaxuji.
  Také bych to chtěl vidět takhle na živo a zblízka. Pro nás to musí být něco úchvatného. A převrácená loď? Jarko, to je jen ve filmech. 😉

  Odpovědět

 4. RM - Lucifer´s Angel
  čvc 29, 2011 @ 19:37:36

  Jsou to úžasná zvířata. Ráda bych jo jednou viděla naživo. A na ty lodi bych taky chtěla být. To by byl jistě zážitek.

  Jinak jsem se tě chtěla zeptat jestli nechceš spřátelit stránky, protože jsem chodím ráda. Ale nevím jestli tohle tady aplikuješ, proto jsem se tě na to ještě neptala.

  Odpovědět

 5. Jarka
  čvc 29, 2011 @ 16:27:45

  Já bych asi na té lodi stát nechtěla. Bála bych se, že keporkak hodí ocasní ploutví a loďku smete do hlubin oceánu. Ale máš pravdu, jsou úžasní a ten jejich zpěv se musí nést, opravdu kilometry daleko. 😀

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: