Alenka v říši filmových divů

Alenka v říši divů. Co o ní říci? No… rozhodně to nebyl film, po kterém bych s radostí sáhla. To ne… Nikdy jsem totiž příběh Alenky nějak extra neměla ráda. Ale teď, když jsem ho náhodou viděla, tak mne vcelku mile překvapil.

Kloboučník. Jedna z hlavních postav v podání Johnyho Deppa

Název: Alenka v říši divů, Režie: Tim Burton, Rok: 2010

HERCI: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Crispin Glover, Michael Sheen, Geraldine James, Christopher Lee, Frances de la Tour… A Další

OBSAH: Alice Kingsleyovou (Alenku) trápí již o útlého mládí noc co noc noční můry v nichž potkává prapodivné postavy. Bílého králíka v saku, kočku, která se divně šklebí a modrou housenku. Když dovrší devatenácti let, je na zahradní slavnosti bohatého lorda požádána o ruku Hamishem. Trochu potrhlým synem lorda. Alenka ovšem bez odpovědi uteče… zahlédne totiž běžet po zahradě právě toho samého králíka ze snu. Ten se jí brzy ztratí v noře. Ona ho nebojácně následuje. Po dlouhém, skoro nekonečném pádu, se ocitne ve zcela jiném světě. Jak se zdá, všichni čekají jen na ni. Vládne tu totiž zlá srdcová královna. Ti, co se před ní skrývají, jí nemohou sami svrhnout. Jedině za pomoci Alenky. To je předpovězeno… ale, je tohle ta pravá Alenka? Je to ta, která jim má pomoci?

CO JÁ NA FILM? Viděla jsem ho náhodou. Já sama bych ho asi nevyhledávala, protože knížka mne zkrátka nezaujala (četla jsem jen kousek) a tak bych, logicky, nesáhla ani po filmu, který je natočen podle ní. Teď se omlouvám těm, kterým se Alenka v říši divů a za zrcadlem od L. Carolla líbí, ale já zkrátka mezi fanoušky této knihy nepatřím.

Filmová Alenka rozhodně není typickou pohádkou pro malé. A to i přes zdánlivě neškodnou pohádkovou zemi a vtipné hlášky. Chvílemi je totiž temná a neobejde se ani bez krve. I když té není moc, tak v závěrečném boji se jí rozhodně naše oči nevyhnou. Co ale musím vyzdvihnout, je animace a celkové zpracování. To je poutavé a očím lahodící. Je krásně vidět velký rozdíl mezi světem nahoře a mezi tím „podzemním“. Na Říši divů se tvůrci opravdu vyřádily. Mluvící zvířata a rostliny, létající houpací koník a jiné prapodivné bytosti. Hlavně dva tlustí bratři Tydlidýn a Tydlidum, kteří nejen že dělají všechno stejně ale snad i stejně myslí, mi vykouzlili úsměv na rtech.

Alenka, Kloboučník a bílý králík

Také hudba se povedla a to je, konkrétně u příběhu tohoto typu, zvláště důležité. Jak už jsem předeslala výše, český překlad dialogů je povedený. Mnohdy jsem se zasmála a naopak tam, kde bylo třeba podtrhnout napětí, jsem na chvilku zadržela dech.

A co herecké výkony? Tady musím zmínit hlavně Johnyho Deppa. Jeho Kloboučník byl fascinující! Depp se zkrátka na podobné potrhlé role hodí… a tahle, jako by byla ušitá přímo pro něj.

Ale abych jenom nechválila. I když jsem teď dala filmu hodně plusů, mám tu i nějaká záporná znaménka. A to velice závažná. Ta se týkají hlavně děje a jeho závěru. Ten se mi zdál useknutý a hodně zmatený. Zkrátka a dobře, najednou byl konec a než jsem se nadála, byly titulky a já jsem z toho skoro nic nepochopila. Chtělo by to trochu víc rozvést… Dobře, třeba to byl záměr a my můžeme (jak už to většinou bývá) čekat Alenku v Říši divů dvě, ale stejně. Trochu si s tím mohli více pohrát. Ale třeba to je jen můj názor.

CO MI FILM VZAL, CO MI DAL: To je složitá otázka. Film, dalo by se říci, mi ani nějak neuškodil, ani mi však nedokázal, že je to film nějak úžasný, který bych musela omílat pořád dokola. NA druhou stranu však musím uznat, že nepatří mezi takové ty „Easy fantasy“ [EF] filmy (jak je nazývám). To znamená mezi filmy, které jsou třeba vcelku dobře zpracované, ale příběh pokulhává a jsou opravdu spíše pohádkou pro děti, než rodinou podívanou… Alenka alespoň EFko není.

ZÁVĚREM:  Kdybych měla říci, jestli vám film doporučuji, nebo ne, pak bych spíše řekla to: „Ano.“ Rozhodně stojí za to ho alespoň jednou vidět. Jako celek se velmi povedl a rozhodně by byla škoda ho neshlédnout. Neočekávejte však od něj příliš mnoho. Jak jsem už řekla, je to líbivá, vcelku povedená, pohádka spíše pro větší, která v žádném případě neuškodí, ale ani příliš nenadchne.

HODNOCENÍ: 4/5

Reklamy

komentářů 7 (+add yours?)

 1. Ivča:)
  pro 23, 2011 @ 23:48:41

  Jak to dopadlo, našla jsi starší verzi a hodila na ni oko?

  Odpovědět

 2. Ivča:)
  čvc 22, 2011 @ 13:05:34

  Tydlidýn a Tydlidum patří mezi moje oblíbené postavy v tomto filmu 🙂 Johny Depp – bezkonkurenční. Bezvadný. ty jeho xichty! Ale stejně musím říct, že se mi mnohem víc líbí stará verze Alenky – několikrát jsem se ji snažila sehnat, ale bez úspěchu. Je taková….jiná. Víc se mi tam líbil zpěv a celkové zpracování. Zkus se na to někde mrknout, jestli budeš mít štěstí:) zajímalo by mě, jestli se ti taky bude líbit.

  Odpovědět

 3. Kelyš
  čvc 14, 2011 @ 11:01:29

  Omlouvám se, ale tuhle pohádku jsem neměl nikdy rád.Knížku jsem ani nedočetl.Ale jak to tak bývá, co jsem v mládí „zanedbal“, snažím se napravit nyní, takže jsem film viděl. Jenže jen kvůli Deppovi. A? A nic. Jeho herecký výkon je excelentní, ale jinak mi ta pohádka vůbec nic neřekla a nechytla mne. 😦

  Odpovědět

 4. Jarka
  čvc 14, 2011 @ 09:33:08

  Tento film jsem neviděla a knížku, jsem nikdy nedočetla. Taky se mi nelíbila, stejně jako oblíbený Medvídek Pú. Na film, bych se docala ráda podívala, už kvůli Deppovi, kterého mám moc ráda a taky ze zvědavosti, jak se tvůrcům povedl ten svět za zrcadlem, vyobrazit. Ale musím říct, žes mě trochu odradila! 😀

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   čvc 14, 2011 @ 09:45:36

   Jej, to jsem nechtěla.. promiň 😦 Jestli je to kvůli tomu konci, tak je to zanedbatelný nedostatek… dá se přehlédnout. Protože jinak je film opravdu moc hezký. Můžu ti ho doporučit! 😉

   Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: