Opera? Dobře, ale co takhle operní pojmy?

K opeře samozřejmě patří nějaká slova, která jsou s ní spjata. Ani já jsem ale některým z nich moc nerozuměla. Proto jsem vzala do ruky knížku o opeře a četla. Teď vám tedy mohu představit nějaké základní, které jsem nedávno blíže poznala. (I když, některá už jistě znáte…)

***

Libretista: Zpracovává dramatickou složku opery a text celého díla.

Libreto: Text a dramatický podklad opery. Bývalo veršované. Libretista je ovlivněn skladatelovými požadavky na přímé řeči postav, které by dokreslovaly jejich charakter. Autorem libreta většinou byl praktik-operní básník, který byl dobře seznámen se zvyky, konvencemi a náležitostmi oper. Časem se ale nároky na text zvyšovaly a v mnoha případech si skladatelé dějovou a textovou předlohu vypracovávali sami (například Richard Wagner).

Skladatel: Iniciátor vzniku díla a tvůrce hudebního podkladu. Dolaďuje libreto. Vycházel z nálady doby, ve které žil. Proto některá díla byla tvořena opravdu výhradně pro onu dobu.

Píseň: Je to uzavřený zpěvný útvar. V operním ději tvoří pouhou vložkovou epizodu. Píseň je také svým stylem hodně podobná romanci (romance z Auberova Fra Diavola), anebo baladě, (spíše pochmurná, Sentin zpěv z II. dějství opery Bludný Holanďan).

Árie: Podobná písni. Na rozdíl od ní je árie spíše lyrickou nebo dramatickou složkou. Vychází z děje a povahy (rozpoložení) postavy. Je nejdůležitější součástí opery, protože ta je na áriích založená a závislá. Málokdy je árie doplněna mluveným textem. Pokud se tak stane, i ten je spjat s dějem.

Cavatina: Je árií menšího rozměru. Je to útvar, který je něčím mezi písní a árií. Cavatiny používal velice často například W. A. Mozart.

Sólové operní zpěvy: Sem patří hlavně příležitostné hudební útvary, které vyplývají přímo z děje, a které jsou opakovaně používány v různých dílech, jelikož jsou spjaty s často využívanými situacemi. Třeba serenáda, motlitba, pijácká píseň a další.

Recitativ: Pěvecký projev, který není vázaný na ustálenou hudební formu. Jde tedy spíše o zpěvný přednes prozaického sdělení. Jeho hlavním úkolem je uvedení nadcházející árie, nebo plynulé převedení z jednoho uzavřeného čísla do druhého. Rozeznáváme dva druhy. Recitativo secco, pokud je doprovázen jen stručnými akordy a Recitativo accompagnato, je-li jeho hudební doprovod bohatější.

Intermezzo: V dnešních (novodobějších operách) rytmicko-melodický útvar, který má za úkol uvést osobu, nebo děj, který buď zrovna probíhá, nebo je připomínán pomocí vzpomínek. Má schopnost divadelních proměn, rozvádění a návrhů.

Overtura (Předehra): Je hudebním vstupem k dílu. Většinou vychází z jeho celkové nálady a často používá prvky a obraty, na kterých jsou postaveny významné scény z díla.

Entreact: Něco podobného jako ouvertura. Na rozdíl od ní ale neuvádí celé dílo, ale jeho jednotlivá dějství. Většinou má zvláštní hudební důraz a význam.

 

Advertisements

komentářů 12 (+add yours?)

 1. Susanna
  čvn 05, 2011 @ 22:15:12

  A co ty a opera? Zpíváš? Nezpíváš? Promiň, nechci být otravná, ale tak nějak mě to zajímá…:-D

  Odpovědět

 2. Kelyš
  čvn 04, 2011 @ 20:58:52

  Tak za tyhle a jim podobné „výrazy“ všeobecně v hudbě mne žáci „nesnášeli“. Týjo, zase ta podělaná teorie!!! Jojo bobánci, hudební výchova není jen o zpívání, ale i něco málo o teorii.
  Takže ty výrazy znám. 😉

  Odpovědět

 3. Vendy
  čvn 04, 2011 @ 17:25:52

  Zrovna opera je žánr, který mě moc nebaví. Ale není na škodu o tom něco vědět, a tvůj rozpis a rozpracovaný slovníček určitě leckomu přiblíží, oč se vlastně jedná…

  Odpovědět

 4. Naďa
  čvn 03, 2011 @ 09:35:05

  Já a opera jsme jen známé, kamarádky moc ne, ale taky jsem se ráda poučila 🙂

  Odpovědět

 5. Iva
  čvn 03, 2011 @ 07:09:39

  Dovědět se něco nového určitě není na škodu. Přesto, že se o operu zajímám a mám ji ráda, některé výrazy, jako např. entreact, jsem neznala, takže dík za poučení.

  Odpovědět

 6. Jarka
  čvn 02, 2011 @ 18:24:08

  Ne nadarmo se říká – trocha teorie, nikoho nezabije. Některé výrazy jsem znala, některé znala jen jako slovo bez jasného významu a některá slova, byla pro mě novinkou. Třeba cavatina, nebo entreact jsem snad ještě ani neslyšela. 🙂

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: