Dělení oper

Možná vám všechny opery připadají stejné… omyl! V žádném případě. Podle toho, jak se opera vyvíjela, rozeznáváme několik druhů opery. každý má svá specifika a každý je něčím jedinečný a krásný. Toto berte jako základní přehled těch nejdůležitějších.

***

Vývoj opery je dlouhý a složitý, i operní umění bylo ovlivňováno různými slohovými obdobími. Podle nich rozdělujeme díla do jednotlivých skupin. Zde je seznam těch nejdůležitějších.

Barokní opera: Díla, která spadají do prvních 150 let vývoje. Děj je většinou neoriginální, protože vychází z mytologických, alegorických a pseudohistorických dějů. Barokním operním útvarem je opera seria, tedy vážná, většinou neoriginální, skladba, ovlivněná světovým názorem pozdně feudálního období. V této době tvoří například Georg Friedrich Händel.

Romantická opera: Útvar, který vznikal po napoleonských válkách. Opery z této doby jsou ovlivněné tehdejší náklonností k přírodě. Proto do příběhů hlavních hrdinů často zasahuje buď sama příroda, nebo alespoň její fantasijní personifikace. Nově se také v dílech z tohoto období objevují venkovští obyvatelé. Ti poukazovali na bezprostřední lidský charakter. Romantická opera přinesla realistické motivy, které byly odpozorované z opravdového života, jako třeba písně a tance. Po hudební stránce se rozšiřuje harmonie a hudební části v široká pásma.

Novoromantická operní tvorba: Vyznačuje se hudebně-dramatickými tendencemi. Oprošťuje se od foremných klasicizujících hudebních útvarů a sleduje spíše myšlení a konání postav. Jedná se tedy spíše o zpívanou divadelní hru, než o operu. Symbolistní a alegorický směr prostupuje ještě více tento hudebně dramatický útvar a vytváří tak z děl nositele idejí, které jsou důležité pro rozvoj společnosti. Významným představitelem novoromantické operní tvorby je například Richard Wagner a z českého prostředí Bedřich Smetana se svými operami Dalibor a Libuše.

Velká opera: Vychází z porevolučního období ve Francii v 19. století.  Vzletným způsobem projevu a výpravností částečně odpovídá charakteru dočasně obnoveného feudalismu z první poloviny 19.století. Její počátky jsou spojovány s Francií, odkud se poté šířila do celé Evropy.

Naturalistická a veristická opera: Vyvstala z myšlenek hudebního dramatu a operního realismu. Chytře dokáže vyzvednout jak prudké kontrasty v ději, tak i v chování postav. Typickými náměty jsou buď krutost a drastičnost (Leoncavallo –> Komedianti), nebo naopak přehnaná citlivost (Puccini –> Tosca, La bohéme). Tento útvar je jedinečný svou uvolněností melodiky.

Impresionalistická opera: Děj v operách a hudebních námětech z tohoto období není jasný. Pracuje pouze s jejich náznaky. Ty jsou ještě dokreslovány citlivými zvukovými prostředky, které jsou krásně harmonické. Vyvolávají melancholii a pocit tíhy reálného světa (například díla Claude Debussyho).

Moderní opera 20. století: Ta přinesla oživení všech typů moderního vývoje. S moderní operou také souvisí operní expresionismus. Expresionismus využíval klasický tvar opery, ale vylepšil ho o nový psychologický i zvukový výraz. Novoklasické skladby obsahovaly mnoho artistních uměleckých složek, které velmi často napodobovaly klasické divadelní způsoby a hudbu, nebo v oživené formě různé barokní prvky, ale hudba je zde bohatší a plná (moderní mnohozvuk).

Reklamy

komentářů 6 (+add yours?)

 1. babi Maňasová
  kvě 19, 2011 @ 07:01:07

  Tak to jsem vůbec netušila. Jsi opravdu znalec a tvůj zájem o operu není jen povrchní.

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   kvě 19, 2011 @ 07:46:51

   Ne. To rozhodně není… 😉 Opera mě zajímá ze všech stran! A také vše, co s ní souvisí 🙂 Za status znalec děkuji, ale myslím, že k tomu je ještě velký kus cesty 😉

   Odpovědět

 2. Vivienne
  kvě 13, 2011 @ 19:23:34

  opravdu jsem netušila, kolik druhů oper je

  Odpovědět

 3. Jarka
  kvě 10, 2011 @ 19:39:32

  Moc celých oper jsem neviděla, lépe řečeno neslyšela, do divadla na ně nechodím, takže znám z každé jen jednotlivé úryvky. Z toho plyne, že nejsem vůbec žádný znalec. Myslím si ale, že by se mi nějaké moderní experimentování nelíbilo. Když opera, tak ta klasická. 😀

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: