Charles Workman, víc než jen zpěvák

A pokračujme dále. V minulém článku z rubriky Best of youtube jsem mluvila o Rolando Villazonovi. Zpěvákovi, který mne fascinuje svým jevištním projevem a krásným hlasem. Dnes se znovu vrátím k opeře (kupodivu) a znovu vám představím jednoho z mých nejoblíbenějších zpěváků. Vlastně bych mohla říci, oblíbence číslo jedna!

Jedná se o amerického pěvce Charlese Workmana. Stejně jako u Villazona mě na něm fascinuje jeho jevištní projev. Vůbec se sice ti dva nedají srovnávat, protože každý se na jevišti chová úplně jinak, ale oba jsou na něm jako doma.

Charles Workman dokáže do každé své role vložit něco ze sebe a každou ji pojme tak, jak cítí, že by ji pojmout měl. Je vidět, že nad jemu přidělenými postavami přemýšlí a přizpůsobuje se jim. Na scéně se potom však chová úplně přirozeně, bez zbytečných příkras a doplňků, ale zase na druhou stranu tak, že ho není možné přehlédnout. Ale to ještě není vše! On totiž jen nezpívá… on hraje celým tělem. Díky svému neuvěřitelnému tanečnímu talentu dokáže postavu obohatit ještě o velmi dobře vypadající pohyby a naopak díky hereckému talentu mu nedělá problém opravdu se do role ponořit a zahrát různé situace tak, že někdy člověka až mrazí.

Co se mi na něm také líbí je, že i když (podle operní kritičky Heleny Havlíkové), patří mezi světovou špičku, tak na to vlastně vůbec nevypadá. Nedělá ze sebe takového toho „dokonalého a přehnaného“ operního pěvce. Spíše naopak. A právě kvůli tomu si ho velmi cením.

Jak už jsem jednou řekla, tenory zrovna nemusím. Ale to nic nemění na tom, že i ten se mi může líbit. Tuhle výjimku jsem přiznala u Rolanda Villazona a bez bázně a hany ji přiznám i u Mr.Workmana. Jeho hlas je překrásně zabarvený. Temnější a trochu zastřenější a na poslech proto velmi příjemný.

Jen ještě taková zajímavost… Kdo si vzpomene na ukázku z opery Láska ke třem pomerančům a na hlavní postavy, tak právě tento zpěvák si zahrál melancholického prince, kterého jsem stále tak vychvalovala. Tuto roli doposud považuji za jeho nejlepší kousek!

Pro článek jsem ale vybrala ukázku z opery, kterou jste tu už také měli. Acis a Galatea (Acis a Galatea, tanečně pěvecká opera). V ní si zahrál Acise. A proč jsem vybrala zrovna tuto ukázku? Protože se mi árie „Where shall I seek“ melodicky moc líbí a protože Acis a Galatea, patří mezi mé oblíbené opery.

Tedy, přeji příjemný poslech!

Advertisements

komentářů 9 (+add yours?)

 1. Trackback: Pařížský deníček poprvé; Jak se plní sen? « Listy snů
 2. Trackback: Povídání o operních pěvcích (II.) « Listy snů,
 3. Trackback: Ruslan a Ludmila, klasika v hávu 21.století « Listy snů
 4. Trackback: Láska ke třem pomerančům, operně bílý sen « Listy snů
 5. Trackback: Acis a Galatea znovu « Listy snů
 6. Trackback: Cecilia Bartoli radostná, tak takhle se tedy zpívá? « Àrionalë
 7. Jarka
  dub 16, 2011 @ 18:14:19

  No jo, ale oni tam zpívali dva. Doufám, že Cherles Workman, je ten mladý hezký pačesatý kluk! Na začátku, odzpíval kousíček i v leže, to je dobrej, myslím, že se takto špatně dýchá. Díky za okénko do oprery, byl to hezký sobotní zážitek. 😀

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   dub 16, 2011 @ 18:45:27

   Ano, omlouvám se… zapomněla jsem to upřesnit. Charles je ten první, co zpíval v leže a ten pačesatý, ale to nejsou jeho pravé vlasy. Je to jen paruka. Vypadá v ní o dost mladší… 🙂

   Odpovědět

 8. poetiza
  dub 16, 2011 @ 07:10:26

  Temnota jako v zámečnické dílně.

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: