Líčení: Krajina z mých snů

Líčení není lehký literární útvar. Jak na čtení, tak hlavně na psaní. Ve škole jsme dostali úkol takové líčení napsat. A tady je můj pokus. Tématem bylo: Krajina mých snů.

Mám já jednu krajinu, krásnou a klidnou. Nechcete ji taky vidět? Pojďte, provedu vás!
Nejprve díky staré, trochu zrezivělé a vratké loďce, přeplaveme malou, klidnou říčku, plnou zlatých, zlatočervených a stříbrných rybek. I přes její, ne zrovna utěšený stav, pluje loďka spořádaně a vlnky jí jen lehounce pohupují. Konečně se blížíme ke břehu. Nejprve nás svým čarovným zpěvem přivítá krásný, barevný a velký pták. Jen tak si pohupkává v sytě zelené, orosené trávě. Tento nebojácný ptáček, který ani o píď neuhnul, když loďka dorazila ke břehu, se jmenuje Seo a je rozhodně jednou z ozdob mé Země za mořem a řekou, jak svoji zemi nazývám.

Nyní pomalu vystupujeme na břeh. Vlhká tráva pod nohama se po chvíli změní v jemňoučký a měkký mech. Ani ten ale nepozbyl daru rána, rosy, která se třpytí tak krásně, že až přechází oči. Po mechu dojdeme pomalu do lesa. Slunce sem taky vystřelilo pár šípů ze slunečního luku, protože nikdy neopomene pohladit i tu nejmenší květinku, i toho nejmenšího živočicha svými hřejivými paprsky. Les není velký, ale na každém malém kousíčku trávy najdeme voňavou kytičku, nebo houbu.

Klikatá cestička, která vede lesem, nás vyvede na rozlehlou pastvinu. Pase se zde stádo bílých koní. Ladně běhají po trávě a hlasitě řehtají. Mezi nimi stojí kůň, vůdce stáda. Není to bělouš, ale statný ryzák. Je ke mně otočen levým bokem a svýma úchvatnýma, nepřehlédnutelnýma očima se na mě dívá. Stojí na velké, nekonečné, vždy zelené louce, jejíž přirozenou hradbou jsou pouze kopce a vysoké hory, které ukazují na blankytně modrou oblohu. Má všechno pod dohledem, po očku pozoruje mě, potom ostatní pobíhající koně. Je opravdu zajímavé se na vše dívat. Nádherné divadlo. Hřívy a žíně jim při běhu krásně vlají v teplém, čiperném větříku a dusot kopyt se pomalu rozléhá po celém mém světě. Nejradši bych si zde sedla, pozorovala je celou dobu a poslouchala při tom zpěv rozličného ptactva sídlícího ve stromech, ale není to možné, protože vás musím ještě vést dál.

Když jsem říkala, že jsme v Zemi za mořem a řekou, nyní vám to potvrdím. Na začátku jsme přeplavali řeku Seleku, která se jako had vine klikatě kolem ostrova a na jeho jižní části vtéká do moře. Moře nemá název, jediné, co vám o něm řeknu je to, že se u něj, jak jinak, nachází pláž. Tahle pláž je ale prázdná, nepředstavujte si prosím něco podobného, jako jsou veřejné pláže v Bulharsku, či Chorvatsku, ne. Tohle je jen moje pláž. Každou chvíli ji omývá vlnka přicházející z jinak klidného moře. Je to maličká pláž, ohraničená malým lesíkem, loukou s koňmi a vysokými horami.

Moře zde je nekonečné. Nebe se v něm zhlíží jako v zrcadle, a proto je v moři stále vidět jeho tvář. Voda zde je teplá, nikdy nezchladne, protože v mé zemi není zima. Ale jen jaro, léto a teplý podzim. Tak. Skončili jsme procházku po Zemi za mořem a řekou. Snad se vám tu líbilo, ale teď už běžte, chci si nerušeně užívat svého bohatství.

Advertisements

komentářů 7 (+add yours?)

 1. Anonymní
  pro 30, 2014 @ 20:29:37

  kolik to ma prosim slov????????

  Odpovědět

 2. Adria
  led 19, 2014 @ 16:36:51

  krásně napsané:-) Mohla bych se tebou klidně i inspirovat

  Odpovědět

 3. Vendy
  čvn 29, 2013 @ 17:02:22

  To je líčení, podle kterého by se dal malovat obraz. Stejně tak, jak jsi psala, obraz se dá vypodobit líčením. Jedno s druhým ladí jako stromy a jejich odraz na hladině.
  Je to krásná krajina tvých snů.

  Odpovědět

  • Le fille Ash
   čvn 29, 2013 @ 17:05:18

   Děkuji, milá Vendy.. 🙂 Nevím, co na to říci. Tohle byl můj vůbec první pokus, takže si tak jako tak ještě myslím, že by to mohlo být o kus lepší.. (to je to mé puntíčkářské já..) 😉 No, to nic. Jsem ráda, že se líbí!

   Odpovědět

 4. Trackback: Tvůrčí postřehy začátečníka I. – Jak na líčení? | Listy snů
 5. ana
  led 29, 2012 @ 14:01:09

  iné……………………………….

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: