Maminko? A co je to ta opera?

Opera. Co si vybavíte, když se řekne to slovo? Co je to vlastně ta opera? Jak a kde vznikala? A jak to vlastně všechno začalo? Jsou to otázky, na které není lehké odpovědět, ale vzhledem k tomu, že opera mezi námi stále ještě je, a dlouho také bude, je škoda na ně neznat odpověď. A jak to tedy s tím vším je?

Opera je divadelní útvar založený na příběhu, který zpracovává libretista. Příběh je celý zpívaný jak jednotlivými sólisty, tak i velkými sbory a zároveň je i dramaticky ztvárněný. Je divadelně zpracovaný, to znamená, že jsou v něm využity všechny možnosti jevištní techniky a jevištního projevu. Nejdůležitější součástí opery je hudba. Ta je přesně zapsaná do not a v nezměněné podobě předávána z generace na generaci.

Za úplnými prapočátky opery musíme jít až do devátého století. Kupodivu se teď ale nejedná o žádné písně, nemá to vlastně skoro nic společného s hudbou. Vše totiž začalo jako drama. Středověké duchovní a světské hry jsou opravdu důležité pro vznik opery. Jednotlivé scény byly pro zpestření prokládány tancem nebo zpěvem. Takovýmto výplním se říkalo intermezza nebo také intermedia, ale význam hudby v těchto dramatech byl velice pomíjivý, přestože by se dalo říci, že tato intermedia byla prvopočátkem opery.
Podle historiků se vznik skutečné hudební opery datuje až někdy kolem roku 1575. Ve Florencii v této době vzniká skupina zvaná Camerata, která usilovala o nový umělecký projev. Tato společnost se skládala hlavně ze šlechtických a patricijských milovníků umění. Postupně sem byli přizváni skladatelé, kteří brzy předčili nejen básnické umění. Mezi nimi byli například jména jako, Jacopo Peri, Giulio Caccini a Claudio Monteverdi. Ti nejprve tvořili jednotlivé hudebně dramatické scény, později i celé jevištní hudební útvary. Povedlo se jim sloučit dramatický a pěvecký projev s hudebním doprovodem.

Za úplně první operu je považována Dafne od J.Periho. Z ní se ale dochovaly jen nějaké části. Teprve Claudio Monteverdi dal opeře nový styl. Zušlechtil melodii a  harmonii, rozšířil obsazení orchestru, rozdělil sbor do jednotlivých rovin, vyzvedl některé individuální nástroje a dosáhl nové barvy zvuku. Toto všechno se stalo prvním vrcholem barokní opery, který byl základem pro její pozdější rozvoj.

Reklamy

komentářů 8 (+add yours?)

 1. Eliska
  led 17, 2017 @ 09:10:36

  Děkuji díky tobě jsem dostala jedničku.Jsi skvělá

  Odpovědět

 2. Vivienne
  bře 25, 2011 @ 08:34:31

  to jsem opravdu netušila, díky za ponaučení 🙂

  Odpovědět

 3. babi Maňasová
  bře 22, 2011 @ 07:52:10

  Vidíš, o tom jsem nikdy nepřemýšlela, kdy a jak vlastně vznikla opera. Tak jsem zase o něco chytřejší. 🙂

  Odpovědět

 4. Vločka(už víš,kdo to je,doufám:)) konečně našla Tvůj nový blog...
  bře 21, 2011 @ 18:58:00

  Tak, milá Ash, konečně jsem přišla na to, že máš nový blog, a já zůstávám Tvou čtenářkou :))
  Článek zajímavý, ještě detailně pročtu, až budu mít více času. Těším se na další články, ať už jsou o čemkoli…:))

  Odpovědět

 5. TlusTjoch
  bře 20, 2011 @ 18:28:49

  No vida!

  Odpovědět

 6. Jarka
  bře 20, 2011 @ 18:06:32

  To byla hezké procházka historií opery, něco jsem věděla, něco jsem tušila a o mnohém, jsem neměla ani páru. 😀

  Odpovědět

 7. Helena-B
  bře 20, 2011 @ 13:46:24

  Dobré téma. Jako školní dítě jsem toto vysvětlení vůbec nepotřebovala. Na základce jsme měli výbornou, i když trošku praštěnou, v dobrém slova smyslu, paní učitelku, která nás do tajů hudby perfektně zasvětila. Nevím, jestli to byla její zvláštní iniciativa nebo to bylo v osnovách, ale už na té základce jsme se naučili hodně. Také návštěvy divadel, včetně operních představení, nebyla žádná zvláštnost. Kdybych měla vzpomenout na mou poslední návštěvu divadla, to by byl velký problém! Stydím se, stydím! Je v tom určitá pohodlnost. Ale dá se i v pohodlí domova, na ČT2 občas dávají nějaký skvost.

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: