L’Après-midi d’un Faune, kochejte se!

Teď, když  už víte, že se věnuji tanci, jistě vás nepřekvapí, když se vytasím do Best of youtube s jedním tanečním videem. Patří mezi má nejoblíbenější. Nejen kvůli tanečnímu provedení, ale také kvůli překrásnému hudebnímu doprovodu.

Mám na mysli Faunovo odpoledne. (V originálu L’Après-midi d’un Faune). Jistě jste už o tom někdy alespoň slyšeli. Je to jeden z nejznámějších tanečních kousků vůbec. Mezi ,,tanceznalými,, je to ohromný pojem.  (Ale myslím, že nejen mezi nimi.)                                Spojeno je s ním také jedno jméno. Jméno choreografa, který celý tanec, co se dodnes v nezměněné podobě stále objevuje na scénách divadel, sestavil a vymyslel. Vaslav Nijinsky.

A o čem je vlastně příběh? Vypráví o tom, jak vlastně vypadá takové obyčejné odpoledne fauna. Co dělá, když vstane a… a tak dále.            V toto odpoledne se ale stalo něco zvláštního. Kolem se nachomýtlo několik okouzlujících nymf. Hlavně jedna! Tomuto pokušení faun zkrátka neodolá.

Nemusím myslím říkat, že tento tanec je takovým mírnějším znázorněním té nejběžnější věci, kterou v životě zažíváme a díky které jsme na světě. Sexu. Pojetí je ale velmi vtipné a mírné a hlavně vkusné. Vůbec to není na závadu. A dokonalá Debussyho hudba vše nepopsatelným způsobem dokresluje. Měla bych se také zmínit o netradičních tanečních pohybech, které Nijinsky použil. Ty ale dodávají celému kousku to správné koření.

Rozhodně doporučuji shlédnout. Stojí to za to. Jen škoda, že kvalita není nijak skvělá. Vybrala jsem video, na kterém fauna tančí Charles Jude. Neříkám, že (o hodně známější) Rudolf Nureyev roli nezatančil dobře, to ne. Jen Jude je přirozenější a umírněnější. Líbí se mi víc! Ale kdo chce, klidně si může najít i zmíněného Nureyeva.

Reklamy

komentářů 6 (+add yours?)

 1. Vendy
  bře 19, 2011 @ 21:14:49

  On měl prazvláštní taneční projev, takové toporné pohyby, jak už tady psala Jarka. Ta nymfa mi připadala jak uhranutá.
  A konec byl opravdu zvláštní, symbolický.

  Odpovědět

 2. Kelyš
  bře 18, 2011 @ 22:02:53

  Hudbu ano, tu můžu, ale balet mi bohužel nic neříká. 😦

  Odpovědět

 3. Elise
  bře 18, 2011 @ 17:50:15

  Krásný večer, do Á partie jsem posílala článek s recenzí knížky a chci se zeptat jestli to došlo. Ne že bych strašně chtěla ten článek tam zveřejnit, ale zajímal by mě Váš názor. Prosím, ozvi se mě na blog. Děkuju moc.

  Odpovědět

 4. Jarka
  bře 18, 2011 @ 17:25:56

  To byla překrásná hudba a opravdu zvláštní balet v podání tanečníka. Ty jeho pohyby byly toporné a přesto ladné, na ukázku jsem se dívala, jak uhranutá od začátku, až do kovce. 🙂

  Odpovědět

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: