Neodhalená tajemství (I.) – Záhadné mapy starých dob

Svět je plný nevysvětlených záhad a tajemství, nebo dohadů, o kterých se dodnes stále vedou dlouhé diskuze bez konce.

O takových záhadách často slýchávám a někdy si říkám, že by bylo zajímavé, více se jim podívat na kloub. Honba za neurčitým cílem, jak bych to zřejmě měla nazvat, nu což. Protože záhady jistě nepřitahují jen mě, rozhodla jsem se začít psát takový menší seriál, kde se některým nevysvětleným věcem, budu věnovat.

 Podnětem k prvnímu dílu mi byl tento článek, který se mi dostal do rukou. (http://tajomstva.org/veda-osobnosti/mapy-ktere-predbehly-svou-dobu/). Celý text pojednává o mapách, které byly vydány o několik let dřívě, než vůbec byly dané kontinetny objeveny. Dochází se zde k závěru, že všechny tyto mapy jsou pravděpodobně utvořeny z tajných záznamů ještě starších. (Pro pochopení si raději přečtěte celý článek. Není dlouhý)

Já se teď chci ale zabývat posledním odstavcem ,,Z hlubin minulosti,,.

Mapa Orontea Finea

http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://novakoviny.sweb.cz/fineus2.gif&imgrefurl=http://novakoviny.sweb.cz/zahady3b.html&usg=__gJDh6XZ4YvedBJUbNzKJo0Sjk5Y=&h=567&w=494&sz=24&hl=cs&start=0&sig2=bZbgMOFNutPAcSwmZolMQg&zoom=1&tbnid=VVo7fA1KPZBf_M:&tbnh=149

Je z roku 1531 a zobrazuje jižní polární kontinent, Anrtarktidu. Ovšem ne tak, jak ji známe dnes! Šelfové ledovce zde nehledejte. Naopak ústí velkých řek a zelenou trávu, ano.

Zajímavé je, že tato mapa byla vytvořena dvě století před oficiálním objevením kontinentu, což nás zase přivádí do té samé slepé uličky se jménem: ,,Jak je to možné?,,

Buanchova mapa

http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://novakoviny.sweb.cz/mapa3a.jpg&imgrefurl=http://novakoviny.sweb.cz/zahady3b.html&usg=__d-6DHMx48I9pHhoN_OPYlrl6L7Q=&h=439&w=567&sz=52&hl=cs&start=0&sig2=8jeE1-VzBpSCnaZnjyNzkQ&zoom=1&tbnid=GWxZK9Cl0TpA2M:&tbnh=149&

Vznikla okolo roku 1737. Buanchova mapa je ještě zajímavější a tajemnější, než předchozí. Vidíte na něm znovu ten samý kontinent, jako na Fineově mapě. Ale pozor, je to jeden kontinent? Vidíte dobře, není! Antarktida je zde znázorněna jako kontinenty dva, mezi kterými vede široký průliv. Jistě na tom něco bude, když o něm psal ve svém románu Ledová Sfinga i Jules Verne. Vědci pravdivost této mapy potrvdili, když v 60. letech 20. století provedli geofizikální měření. Průliv opravdu našli.

Jak je možné, že jeden čas Antarktida byla bez ledu? Nad tím můžeme jen spekulovat. Je ale jisté, že jeden čas se jistě zelenala. Stejně jako Grónsko. V angličtině Greenland (Zelená země), dostalo by toto přízvisko, kdyby bylo již od prapočátků celé pod ledem? Zřejmě ne. Ale kdy ta ,,zelená,, doba byla, nikdo neví.

Zaslechla jsem ještě jednu zajímavou věc. A to, že ochlazení, které všecny zmíněné kontinenty pokrylo bílou studenou vrstvou, muselo přijít náhle a rychle. Pod silnou vrstvou ledu totiž vědci objevili zelenou trávu. Kdyby se ovšem ochlazovalo pomalu, trávu by mráz nejprve spálil. Tady to ale bylo tak rychlé, že to ani nestihl.

Říkám, všechny informace jsou buď z doslechu, nebo z né úplně potvrzených zdrojů. Nemusí být tedy pravdivé, ale musím říci, že mě velice zaujaly. Klidně bych tomu i věřila, ale… jak pravdu nebo lež potvrdit?

Reklamy

I ty se můžeš podělit o své pocity z článku;

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Jsme k nalezení v…

Podporuji

ikonka 88x31

Web spadá pod licenci!

Licence Creative Commons
Listy snů, jejímž autorem je Anděla L. Heřmánková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko .

%d bloggers like this: